Podróż autokarem a odszkodowanie

Trzeba otwarcie przyznać, że wycieczki zagraniczne są pośród Polaków bardzo popularne i na pewno dalej będzie miało to miejsce. I to nie tytko w trakcie sezonu, ale także i poza nim, kiedy to klienci zazwyczaj decydują się na wycieczki objazdowe. Oczywiście wszystkim decydującym się na podróż autokarem życzymy tego, aby cało i zdrowo dojechali na miejsce, ale jako że ruch na drogach jest dziś bardzo duży, nie można wykluczyć jakiegoś wypadku, do których z udziałem autokarów dochodzi jednak bardzo często, o czym notorycznie słyszymy w telewizji. Nie każdy uczestnik takiej podróży ma świadomość tego, że przysługuje mu prawo do odszkodowania.

Umowa przewozu

Najważniejszym dokumentem w takiej sytuacji jest umowa przewozu. Przy wycieczkach taka umowa zostaje zawarta poprzez podpisanie umowy na świadczenie usług transportowych. Jeżeli jednak nie mamy umowy z biurem podróży stanowi ją sam bilet, który jest z nią równoznaczny, choć dodajmy, że na odszkodowanie liczyć mogą także i ci pasażerowie, którzy nie mają zakupionego biletu.

Kiedy przysługuje nam odszkodowanie?

Jeśli podczas świadczenia usługi przewozu zaistniało uszkodzenie ciała, w grę wchodzą już przepisy Kodeksu Cywilnego. I tak przewoźnik musi wywiązać się z wypłaty odszkodowania wtedy, kiedy wina leży po jego stronie. Nie ma on jednak takiego obowiązku, kiedy wina leży po naszej stronie, stronie osób trzecich lub siły wyższej. Wówczas odszkodowanie nie zostanie nam zapłacone.

Nie tylko w Polsce

Oczywiście takie odszkodowanie przysługuje nam nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. I tak w celu usprawnienia likwidacji szkody powstałej w Europie na skutek wypadku powstał System Zielonej Karty. Dzięki niemu, jeśli kraj, w którym doszło do wypadku, należy do systemu, przeprowadzenie postępowania odszkodowawczego mamy możliwość w Polsce, a nie w kraju, w którym do niego doszło. Pozwala zaoszczędzić to nie tylko czas, ale przede wszystkim pieniądze.