Czy studia prawnicze gwarantują dobry start w życiu?

Po ukończeniu szkoły średniej wielu młodych ludzi boryka się z problemem, co dalej? Niektórzy decydują się na poszukiwanie pracy w wyuczonym zawodzie, a inni na dalszą edukację. Wielu młodych polaków chce kontynuować naukę na kierunkach humanistycznych, ale czy to dobry wybór?

Weźmy na tapetę studia prawnicze przez wielu uważane za niezwykle prestiżowe i owszem, ale czy na pewno taka inwestycja się opłaci? Uczyć trzeba się ciężko i długo, ale co potem? Niestety uzyskanie tytułu magistra prawa daje co prawda możliwości na rynku pracy, ale by zajmować się stricte prawem, należy odbyć jeszcze odpowiednią aplikację. Możliwości jest kilka. Niektórzy wybiorą aplikację prokuratora, sędziego, adwokata, a inni radcy prawnego. Jeżeli ktoś upodoba sobie prawo cywilne, polecamy zawód właśnie radcy prawnego.

Radca prawny zajmuje się przede wszystkim prawem cywilnym i administracyjnym, choć w ostatnich latach ustawodawca umożliwił zajmowanie się sprawami karnymi również po ukończeniu tejże aplikacji. Głownie jednak radca na co dzień zajmował się będzie takimi specjalizacjami, jak rozwody, spadki prawo własności czy inne prawa wynikające ze stosunków cywilno-prawnych. Ponadto ustawa o radcach prawnych daje im możliwość zatrudnienia na etacie czego na przykład, nie może robić adwokat.

Powyżej wymieniliśmy szereg zalet, wydaje się zatem, że po ciężkiej, solidnej i długiej pracy nie czeka nas już nic innego, jak własna kancelaria prawna lub zatrudnienie na etacie. Niestety nic bardziej mylnego. Rynek pracy w zawodzie prawnika nie jest usłany różami dla początkującego. Duża liczba studentów kończących prawo, ogromna konkurencja już istniejących kancelarii i nakłady finansowe, jakie trzeba ponieść, tuż na początku swojej kariery sprawiają, iż gros prawników pozostaje niestety bezrobotnych.

Czy zatem wybór prestiżowego kierunku jest gwarantem stabilnej przyszłości? Dla wytrwałych i zdeterminowanych może i tak, ale innym polecamy rozejrzeć się na innych kierunkach. A może jednak, zamiast uniwersytetu wybrać politechnikę i nauki ścisłe?